SALE: $134 (-32%) $198
Is this Fendi authentic?
Yes - we guarantee this Fendi item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Fendi item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fendi |
| SKU: | 12524096 |
| Model: | FENDY FF0281 |
| Frame Color: | HAVANA with BLUE temples |
| Frame Width: | 133mm |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Lens Socket Width: | 52 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Vertical: | 36 mm |
| Pattern: | HAVANA |
| Character: | Vision |
| Gender: | Unisex |
| Department: | Unisex Adults |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Rectangle |
| Theme: | Designer |
| Frame Material: | Acetate Metal |
| Personalized: | No |
| Features: | Full Rim |
ABOUT
Fendi eyeglasses - FENDY FF0281 - FENDY - Frame: HAVANA with BLUE temples
Eyeglasses by Fendi
Fendi is a prestigious Italian luxury brand known for its exquisite leather goods, fashion, and accessories. Renowned for its iconic designs, Fendi combines tradition with innovation, offering a range of stylish handbags, clothing, and footwear that epitomize elegance. With Fendi, you can experience luxury and craftsmanship that enhances your individual style and makes a lasting impression.