$196
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12512315 |
| MPN: | 0420 |
| Model: | Pro Driver |
| Bezel Color: | Silver Black |
| Band Color: | Gray |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Gender: | Men`s |
| Closure: | Deployant |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Dial Pattern: | Geometric |
| Indices: | No Hour Marks Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 15 mm |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual |
| Features: | Luminous Indexes Date Indicator Seconds Hand Self-Winding Scratch-Resistant Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Shock-Resistant Easy to Read/Large Numerals 12-Hour Dial Rotating Bezel |
| Case Material: | Titanium |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | 0420 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Matte |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
ABOUT
Invicta watch - Pro Driver - Pro Driver - 0420 - Dial: Black, Band: Gray, Bezel: Silver Black
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.