$196
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12509517 |
| MPN: | 69003 |
| UPC: | 886678610648 |
| Model: | Invicta S1 Rally |
| Bezel Color: | Rose Gold |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| CaseMaterial: | Plated Stainless Steel |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Case Thickness: | 16 mm |
| Department: | Men`s |
| CaseColor: | Titanium |
| Bezel Type: | Fixed |
| Style: | Classic Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Push/Pull Crown Swiss Movement Water-Resistant |
| Case Material: | Plated Stainless Steel Stainless Steel |
| WaterResistant: | 100 Meters |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 Meters |
| WarrantyLength: | 3 year |
| Calendar: | Date Day |
| Reference Number: | 69003 |
| CaseThickness: | 17 mm |
| Dial: | Gunmetal Khaki |
| Case Shape: | Tonneau |
| Type: | Wristwatch |
| BandWidth: | 26 mm |
| CaseShape: | Tonneau |
| Crown: | Push and pull |
| Band Material: | Stainless Steel Mesh |
| Case Finish: | Gunmetal |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crystal: | Mineral |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
ABOUT
Invicta watch - Invicta S1 Rally - Rally - 69003 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Rose Gold (UPC: 886678610648)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE