$948
Is this Salvatore Ferragamo authentic?
Yes - we guarantee this Salvatore Ferragamo item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Salvatore Ferragamo item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Salvatore Ferragamo |
| SKU: | 12504415 |
| UPC: | 8054721088498 |
| Model: | Selma |
| Handle/Strap Color: | Purple |
| Hardware Color: | Gold |
| Exterior Color: | Purple |
| Main Color: | Barolo/Petrolio |
| Lining Color: | Black |
| Bag Width: | 14" |
| Size: | Medium |
| Bag Length: | 14" |
| Country of Origin: | Italy |
| Shape: | Rectangle |
| Closure: | Magnetic Snap Flap Zip |
| Occasion: | Casual |
| Handle Drop: | 10" |
| Bag Depth: | 2" |
| Fabric Type: | leather |
| Accents: | Logo Zipper |
| Personalize: | No |
| Accessories: | Lock |
| Department: | Women |
| Unit Type: | Unit |
| Style: | Hobo Bag |
| Features: | Stain Resistant |
| Unit Quantity: | 1 |
| Finish: | Pebbled |
| Pattern: | Multi-Colored |
| Bag Height: | 13" |
| Character: | Bill |
| Handle Style: | Shoulder Strap |
| Lining Material: | Fabric |
| Exterior Material: | Leather |
| Hardware Material: | Gold-Plated |
| Strap Drop: | 10" |
| Theme: | City |
| Handle/Strap Material: | Leather |
| Product Line: | Salvatore Ferragamo Selma |
ABOUT
Salvatore Ferragamo bag - Selma - Selma - Handle/Strap: Purple, Hardware: Gold, Exterior: Purple (UPC: 8054721088498)
Bags by Salvatore Ferragamo
Salvatore Ferragamo is an Italian luxury goods company, with headquarters in Florence, Italy. It specializes in shoes, leather goods, Swiss-made timepieces, and ready-to-wear for men and women.