$174
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12496733 |
| MPN: | 50519 |
| UPC: | 886678689439 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Red Silver Steel |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black Green Red |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Deployant |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Indices: | Arrow Markers Round Indexes Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11.40mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Mineral Crystal Scratch-Resistant Screwdown Crown Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 meters / 660 feet |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 50519 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Singapore |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 50519 - Dial: Black, Green, Red, Band: Silver, Bezel: Red, Silver, Steel (UPC: 886678689439)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE