SALE: $348 (-18%) $425
Is this Orient authentic?
Yes - we guarantee this Orient item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Orient item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Orient |
| SKU: | 12494162 |
| MPN: | RA-AP0101B |
| Model: | Classic |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 200mm |
| Lug Width: | 21mm |
| Case Size: | 38.5MM |
| Band Width: | 21mm |
| Country of Origin: | Thailand |
| Features: | Seconds Hand |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Sunburst |
| Number of Jewels: | 24 |
| Indices: | Roman Numerals |
| Year Manufactured: | 2024 |
| Band/Strap: | Two Piece |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men`s |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Automatic |
| Water Resistance: | 30 Meters |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | RA-AP0101B |
| Type: | Wristwatches |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Orient watch - Classic - Classic - RA-AP0101B - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver
Watches by Orient
Orient is a renowned watch brand known for its exceptional craftsmanship and classic designs. Celebrated for its reliable mechanical movements, Orient offers a range of stylish timepieces that cater to various tastes and occasions. With Orient, you can enjoy high-quality watches that combine tradition and innovation, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE