SALE: $168 (-24%) $220
Is this Fossil authentic?
Yes - we guarantee this Fossil item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Fossil item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 12493831 |
| MPN: | FS6048 |
| UPC: | 796483642768 |
| Model: | Fossil Sport Tourer FS6048 |
| Dial Color: | Green |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | FS6048 |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Green |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Arabic Numeral |
| Watch Shape: | Round |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed Tachymeter Scale |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed Tachymeter Scale |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Sport Tourer |
ABOUT
Fossil watch - Fossil Sport Tourer FS6048 - Sport Tourer - FS6048 - Dial: Green, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone (UPC: 796483642768)
Watches by Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.
YOU MIGHT ALSO LIKE