$198
Is this Casio authentic?
Yes - we guarantee this Casio item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Casio item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 12490082 |
| MPN: | GBD200SM1A6DR GBD200SM1A6 |
| Model: | G-SHOCK GBD-200SM-1A6DR |
| Bezel Color: | Black |
| Light color: | LED White |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Orange |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Band Width: | 20 mm |
| Case dimensions (L × W × H): | 49.4 × 45.9 × 15 mm / 1.9 x 1.8 x 0.59 inch |
| Closure: | Buckle |
| Case and bezel material: | Resin |
| Glass: | Mineral Glass |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Band: | Resin band |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 15 mm |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Style: | Sport Sports Casual |
| Features: | Water-Resistant Bluetooth Backlight Timer Alarm World Time 12-Hour Dial |
| Case Material: | Resin |
| Construction: | shock resistant |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Calendar: | Fully automatic calendar (until 2099) |
| With Papers: | Yes |
| Weight: | 58 g |
| Reference Number: | GBD200SM1A6DR GBD200SM1A6 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Resin |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Digital |
ABOUT
Casio watch - G-SHOCK GBD-200SM-1A6DR - GBD200SM1A6DR GBD200SM1A6 - Dial: Black, Orange, Band: Black, Bezel: Black
Watches by Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.