$342
Is this Casio authentic?
Yes - we guarantee this Casio item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Casio item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 12471726 |
| MPN: | GW9400Y-1 |
| UPC: | 0889232343204 |
| Model: | Casio G-SHOCK Rangeman |
| Bezel Color: | Yellow Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Yellow Black |
| Lug Width: | 24mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band/Strap: | Strap |
| Country of Origin: | Japan |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Bullet Point 5: | Resin Case |
| Movement Type: | Quartz |
| Bullet Point 1: | Water resistant up to 20 ATM - 200 meters - 660 feet |
| Bullet Point 2: | Scratch resistant Mineral |
| Bullet Point 3: | Quartz movement |
| Bullet Point 4: | Black Dial |
| Case Diameter: | 54mm |
| Crystal Type: | Mineral |
| Clasp Type: | Buckle |
| Case Shape: | Round |
| Crown: | Push |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Closure: | Deployant |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Reference Number: | GW9400Y-1 |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Resin |
| Bezel Type: | 12-Hour |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport Casual Classic |
| Features: | Month Indicator Luminous Indexes Date Indicator Atomic/Radio Controlled Power Reserve Indicator Altimeter World Time LED Display Multifunction Day Indicator Scratch-Resistant Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Multi-Dial Timer Shock-Resistant Day/Night Indicator Luminous Dial Backlight Alarm 12-Hour Dial Day/Date Splash Proof |
| Case Material: | Resin |
| Display: | Digital |
ABOUT
Casio watch - Casio G-SHOCK Rangeman - Rangeman - GW9400Y-1 - Dial: Yellow, Black, Band: Black, Bezel: Yellow, Black (UPC: 0889232343204)
Watches by Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
YOU MIGHT ALSO LIKE