$80
Is this Anne Klein authentic?
Yes - we guarantee this Anne Klein item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Anne Klein item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 12453745 |
| MPN: | AK5014 505 PLUM FADE |
| UPC: | 788678022639 |
| Model: | AK5014 505 PLUM FADE |
| Frame Color: | Purple |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Lens Socket Width: | 51 mm |
| Temple Length: | 135 mm |
| Department: | Women |
| Features: | Full Rim Round |
| Frame Material: | Acetate Metal |
| Style: | Oval |
| Theme: | Designer |
| Type: | Eyeglasses |
| Vertical: | 25 mm |
ABOUT
Anne Klein eyeglasses - AK5014 505 PLUM FADE - PLUM FADE - Frame: Purple (UPC: 788678022639)
Eyeglasses by Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.