SALE: $225 $226
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12448893 |
| MPN: | 49637 |
| Model: | Invicta Akula |
| Dial Color: | Gold Gray Red Silver |
| Band Color: | Silver Steel |
| Bezel Color: | Blue Gold Red |
| Case Size: | 55 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 49637 |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Day Indicator Day/Date Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Scratch-Resistant Screwdown Crown Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Year Manufactured: | 2025 |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Baton Indexes |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Country of Origin: | Singapore |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Theme: | akula |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Case Finish: | Polished |
| Case Thickness: | 17 mm |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Akula - Akula - 49637 - Dial: Gold, Gray, Red, Silver, Band: Silver, Steel, Bezel: Blue, Gold, Red
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE