SALE: $130 (-28%) $181
Is this Coach authentic?
Yes - we guarantee this Coach item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Coach item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Coach |
| SKU: | 12446755 |
| UPC: | 725125393362 |
| Model: | HC 7147 93315M |
| Frame Color: | Rose Gold |
| Lens Color: | Brown |
| Logo Color: | Rose Gold |
| Temple Length: | 140 mm |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Bridge Size: | 20 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Sunglasses |
| Style: | Round |
| Theme: | Designer |
| Lens Technology: | Gradient Mirrored Tinted |
| Frame Material: | Acetate Metal |
| UV Protection: | 3N |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Vertical (including frame): | 53 mm |
ABOUT
Coach sunglasses - HC 7147 93315M - Frame: Rose Gold, Lens: Brown, Logo: Rose Gold (UPC: 725125393362)
Sunglasses by Coach
Coach is a leading design house of modern luxury accessories and lifestyle collections, with a long-standing reputation built on quality craftsmanship. Defined by a free-spirited, all-American attitude, the brand approaches design with a modern vision, reimagining luxury for today with an authenticity and innovation that is uniquely Coach. All over the world, the Coach name is synonymous with effortless New York style.