$1266
Is this Cartier authentic?
Yes - we guarantee this Cartier item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Cartier item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Cartier |
| SKU: | 12441549 |
| MPN: | CT0189O |
| Model: | CT0189O |
| Frame Color: | Silver |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Vertical: | 33 mm |
| Pattern: | Solid |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Rectangular |
| Age Group: | Adult |
| Frame Material: | Acetate Chrome Metal |
| Theme: | Designer |
| Personalized: | No |
| Features: | Full Rim Rectangular Square |
| Country of Origin: | Italy |
ABOUT
Cartier eyeglasses - CT0189O - Frame: Silver
Eyeglasses by Cartier
Cartier, whose name is synonymous with open-mindedness and curiosity, sees beauty in everything. Creativity, freedom, sharing and excellence are all central to its values. This vision enables a creative territory that is shaped around a unique style. From jewelry and fine jewelry to watchmaking and perfumes: Cartier’s creations symbolize the fusion of exceptional savoir-faire and timelessness.