SALE: $1491 (-18%) $1825
Is this Luminox authentic?
Yes - we guarantee this Luminox item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Luminox item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 12439206 |
| MPN: | XS3101H XS3101H |
| Model: | Luminox Pacific Diver |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | White |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Lug Width: | 24 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Deployant |
| Dial Pattern: | Ocean Wave |
| Indices: | Arabic Numerals Baton Indexes Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Driver Formal Luxury Military Pilot/Aviator Skeleton Sport Travel |
| Features: | 12-Hour Dial Backlight Date Indicator Day Indicator Easy to Read/Large Numerals Luminous Dial Luminous Hands Luminous Indexes Rotating Bezel Sapphire Crystal Screwdown Crown Seconds Hand Self-Winding Splash Proof Swiss Made Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | XS3101H XS.3101.H |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber |
| Theme: | Hunting |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Luminox watch - Luminox Pacific Diver - Pacific Diver - XS3101H XS3101H - Dial: White, Band: Black, Bezel: Black
Watches by Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.
YOU MIGHT ALSO LIKE