$90
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 12438320 |
| MPN: | RL 5071 9167 55 |
| Model: | RL5071 |
| Frame Color: | Bronze |
| Lens Socket Width: | 55 mm |
| Temple Length: | 135 mm |
| Frame Width: | 55 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Vertical: | 32 mm |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Department: | Women |
| Style: | Rectangular |
| Personalized: | No |
| Frame Material: | Metal |
| Age Group: | Adult |
| Features: | Full Rim Rectangular |
| Non-Domestic Product: | No |
| Pattern: | Solid |
| Type: | Eyeglasses |
ABOUT
Ralph Lauren eyeglasses - RL5071 - RL 5071 9167 55 - Frame: Bronze
Eyeglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.