$221
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12419385 |
| MPN: | 27971 |
| UPC: | 0886678268399 |
| Model: | Invicta Pro Diver 21865 |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Blue |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 47 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Case Thickness: | 16 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating Fixed 24-Hour |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Luminous Indexes Date Indicator Self-Winding Scratch-Resistant Chronograph Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Luminous Dial Limited Edition Diamond Accent 12-Hour Dial Rotating Bezel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 27971 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Malaysia |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver 21865 - Pro Diver - 27971 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Gold (UPC: 0886678268399)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE