SALE: $1545 (-26%) $2100
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12417176 |
| MPN: | L45124812 |
| UPC: | 7612356225155 |
| Model: | L4.512.4.81.2 |
| Band Color: | Blue |
| Face Color: | Mother of Pearl |
| Dial Color: | Mother of Pearl |
| Case Size: | 29.00 mm |
| Movement: | Battery Operated Quartz |
| Reference Number: | L4.512.4.81.2 |
| Band Material: | Leather |
| Band/Strap: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Caseback: | Solid |
| Watch Shape: | Round |
| Department: | Women`s |
| Style: | Dress |
| Case Thickness: | 4.50 mm |
| Closure: | Tang |
| Bezel Type: | Smooth |
| Water Resistance: | 30 Meters - 100 Feet |
| Indices: | Diamond |
| Type: | Watch |
| Gender: | Women`s |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Features: | Water Resistant up to 100 m |
| Warranty: | 2-year warranty by WatchMaxx |
| Country of Origin: | Switzerland |
ABOUT
Longines watch - L4.512.4.81.2 - L45124812 - Face: Mother of Pearl, Dial: Mother of Pearl, Band: Blue (UPC: 7612356225155)
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.