SALE: $1384 $1500
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12416750 |
| MPN: | L4755411C |
| Model: | La Grande Classique |
| Dial Color: | White |
| Bezel Color: | Gray |
| Band Color: | Gray |
| Max Wrist Size: | 8 inches |
| Band Width: | 18 mm |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 36 mm |
| Type: | Wristwatch |
| Department: | Women |
| Reference Number: | L4.755.4.11.C |
| Style: | Dress/Formal |
| Movement: | Quartz |
| Display: | Analog |
| Indices: | Roman Numerals |
| Bezel Type: | 12-Hour Fixed |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Closure: | Butterfly Clasp |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Watch Shape: | Round |
| Caseback: | Screwback |
| Case Finish: | Polished |
| Case Thickness: | 5 mm |
| Features: | 12 Hour Dial PushPull Crown Swiss Movement Water-Resistant Fixed Bezel |
| With Manual/Booklet: | No |
| With Papers: | Yes |
ABOUT
Longines watch - La Grande Classique - Grande Classique - L4755411C - Dial: White, Band: Gray, Bezel: Gray
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
YOU MIGHT ALSO LIKE