$668
Is this Bottega Veneta authentic?
Yes - we guarantee this Bottega Veneta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Bottega Veneta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Bottega Veneta |
| SKU: | 12413153 |
| Handle/Strap Color: | Khaki |
| Hardware Color: | Beige |
| Exterior Color: | Khaki and Black |
| Lining Color: | Beige |
| Bag Width: | 14 in |
| Size: | Medium |
| Pattern: | Solid |
| Closure: | Open |
| Bag Height: | 16 in |
| Handle Style: | Double Handles |
| Lining Material: | Leather Nylon |
| Bag Depth: | 3 in |
| Exterior Material: | Nylon Nyon & Leather |
| Personalize: | No |
| Department: | Unisex Adults |
| Style: | Tote |
| Strap Drop: | 10 in |
| Features: | Convertible Folding |
| Country of Origin: | Italy |
| Handle/Strap Material: | Nylon |
ABOUT
Bottega Veneta bag - Handle/Strap: Khaki, Hardware: Beige, Exterior: Khaki and Black
Bags by Bottega Veneta
Founded in 1966, Bottega Veneta is a luxury brand with a heritage of Italian craftsmanship. Inspired by Italian culture with a progressive global outlook, Bottega Veneta uses the finest material to create artisanal leather goods, ready-to-wear, fragrance, fine jewellery, furniture and home collections.