SALE: $252 $254
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12412196 |
| MPN: | 43422 |
| UPC: | 886678575893 |
| Model: | Invicta S1 Rally |
| Dial Color: | Clear Orange Silver White |
| Band Color: | Orange |
| Bezel Color: | Silver White |
| Case Size: | 51 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 43422 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Gemmed Luminous Hands Multi-Dial Multifunction Sapphire Crystal Scratch-Resistant Screwdown Crown Self-Winding Small Second Splash Proof Water-Resistant |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Band Material: | Silicone |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Square Indexes Stick Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Watch Shape: | Tonneau/Barrel |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Number of Jewels: | 22 Jewels |
| Bezel Type: | Fixed Gem-Set |
| Caseback: | Exhibition |
| Case Finish: | Polished |
| Closure: | Buckle |
ABOUT
Invicta watch - Invicta S1 Rally - Rally - 43422 - Dial: Clear, Orange, Silver, White, Band: Orange, Bezel: Silver, White (UPC: 886678575893)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE