$190
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 12407443 |
| MPN: | RL8211U-5017-59 |
| UPC: | 8056597823982 |
| Model: | RL8211U-5017-59 |
| Frame Color: | TORTOISE |
| Lens Color: | GREEN |
| Temple Length: | 145mm |
| Lens Size: | 59mm |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | Men |
| Style: | Aviator |
| Theme: | Designer |
| Lens Technology: | 100% UV Protection |
| Frame Material: | Acetate |
| UV Protection: | 100% UV Protection |
| Personalized: | No |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Style Number: | RL8211U-5017-59 |
| Style Name: | Aviator |
| Temple: | 145mm |
| AGE: | Adult |
ABOUT
Ralph Lauren sunglasses - RL8211U-5017-59 - Frame: TORTOISE, Lens: GREEN (UPC: 8056597823982)
Sunglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.