$96
Is this Pierre Cardin authentic?
Yes - we guarantee this Pierre Cardin item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Pierre Cardin item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Pierre Cardin |
| SKU: | 12407091 |
| Exterior Color: | Burgundy |
| Handle/Strap Color: | Brown |
| Hardware Color: | Gold |
| Bag Width: | 16 in |
| Size: | One Size |
| Accents: | Stitching |
| Accessories: | Lock |
| Bag Height: | 12 in |
| Closure: | Zip |
| Department: | Women |
| Exterior Material: | Suede |
| Features: | Pockets |
| Handle Drop: | 10 in |
| Handle Style: | Shoulder Strap |
| Handle/Strap Material: | Leather |
| Hardware Material: | Bronze |
| Lining Material: | Fabric |
| Occasion: | Travel |
| Pattern: | Solid |
| Personalize: | No |
| Product Line: | Seville Collection |
| Shape: | Trapezoid |
| Style: | Tote |
| Theme: | Classic |
| Unit Quantity: | 1 |
| Unit Type: | Unit |
| Vintage: | Yes |
ABOUT
Pierre Cardin bag - Exterior: Burgundy, Handle/Strap: Brown, Hardware: Gold
Bags by Pierre Cardin
Pierre Cardin is an Italian-born naturalised-French fashion designer of clothes for women and also a pioneer in the design of high fashion for men. He is known for his avant-garde style and his Space Age designs.