SALE: $255 $279
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12402698 |
| MPN: | 37662 |
| UPC: | 886678464746 |
| Model: | Invicta S1 Rally |
| Bezel Color: | Blue Red |
| Band Color: | Blue Silver |
| Dial Color: | Blue Red Silver |
| Case Size: | 58 mm |
| Band Width: | 32 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Wheel |
| Indices: | No Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2021 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 24 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Sport Travel |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Chronograph Date Indicator Luminous Dial Luminous Hands Multiple Hands Push/Pull Crown Scratch-Resistant Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 37662 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Theme: | Racing |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta S1 Rally - Rally - 37662 - Dial: Blue, Red, Silver, Band: Blue, Silver, Bezel: Blue, Red (UPC: 886678464746)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE