$208
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12401759 |
| MPN: | 47584 |
| UPC: | 886678637867 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Steel Aqua-Plating Silver Black |
| Band Color: | Multicolor Aqua Plating |
| Dial Color: | Black Silver Green |
| Case Size: | 49 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 17 mm |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Day/Date Day Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Push/Pull Crown Scratch-Resistant Water-Resistant |
| Case Material: | Aluminum Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | 47584 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | pro diver |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 47584 - Dial: Black, Silver, Green, Band: Multicolor, Aqua Plating, Bezel: Steel, Aqua-Plating, Silver, Black (UPC: 886678637867)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE