$171
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12389315 |
| MPN: | 48503 |
| UPC: | 886678646098 |
| Model: | Invicta Reserve Grand Diver |
| Bezel Color: | Black Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Pink |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Fold over push button safety |
| Dial Pattern: | Oyster Mother of Pearl |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2024 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Diver Dress/Formal Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Scratch-Resistant Seconds Hand Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| Reference Number: | 48503 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Diving |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Reserve Grand Diver - Reserve Grand Diver - 48503 - Dial: Pink, Band: Silver, Bezel: Black, Silver (UPC: 886678646098)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.