SALE: $132 (-67%) $396
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12387896 |
| MPN: | 24965 |
| UPC: | 886678301898 |
| Compatible Model: | Pro Diver |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Black Gold |
| Color: | Gold |
| Color of Hands: | Gold |
| Band Color: | Gold Black |
| Dial Color: | Black |
| Band length: | 215 |
| Band Length (mm) (Band 1): | 215 |
| Band Size: | 215 |
| Band Width: | 26 |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Gender: | Men |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Age Group: | Adult |
| Band Type: | Bracelet/Link Band |
| Bezel function: | Stationary |
| Bezel material: | Stainless Steel |
| Bezel Type: | Stationary |
| Binding: | Watch |
| Calendar: | Date |
| Case diameter: | 50 |
| Case Shape: | Round |
| Case Thickness: | 15 |
| Caseback: | Solid |
| Chronograph: | 60 Second |
| Clasp: | Regular |
| Closure: | Buckle |
| Collection: | Pro Diver |
| Crown: | Push |
| Custom Bundle: | No |
| Dial Pattern: | Textured Pattern |
| Dial window material type: | Flame Fusion |
| Dial window material type Flame Fusion: | Flame Fusion |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | Arabic Numerals 12h Dial Non-Numeric Hour Marks |
| Reference Number: | 24965 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men Adult Unisex Adults Unisex Kids |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Silicone Carbon Fiber Rubber Yellow Gold |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Dress/Formal Casual |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Date Indicator Scratch-Resistant GMT Chronograph |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel Crystal |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
ABOUT
Invicta watch - Pro Diver - Pro Diver - 24965 - Gold, Dial: Black, Band: Gold, Black (UPC: 886678301898)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE