$1816
Is this Cartier authentic?
Yes - we guarantee this Cartier item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Cartier item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Cartier |
| SKU: | 12318235 |
| UPC: | 843023136031 |
| Model: | CT0158O 003 51 21 140 |
| Frame Color: | Silver |
| Bridge Width: | 21 mm |
| Lens Socket Width: | 51 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Vertical: | 0 |
| Pattern: | Solid |
| Character: | Cartier |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Materials sourced from: | France |
| Department: | Unisex Adults |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Round |
| Personalized: | No |
| Theme: | 40s 50s 60s 70s 80s 90s Designer |
| Frame Material: | Metal |
| Features: | Full Rim Round |
| Country of Origin: | France |
ABOUT
Cartier eyeglasses - CT0158O 003 51 21 140 - Frame: Silver (UPC: 843023136031)
Eyeglasses by Cartier
Cartier, whose name is synonymous with open-mindedness and curiosity, sees beauty in everything. Creativity, freedom, sharing and excellence are all central to its values. This vision enables a creative territory that is shaped around a unique style. From jewelry and fine jewelry to watchmaking and perfumes: Cartier’s creations symbolize the fusion of exceptional savoir-faire and timelessness.