SALE: $235 (-21%) $297
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 12306578 |
| MPN: | DL1004 |
| Model: | DL1004 |
| Frame Color: | Silver |
| Lens Color: | Yellow |
| Temple Length: | 140 mm |
| Bridge Size: | 16 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Department: | Unisex Adults |
| Lens Technology: | Mirrored |
| Style: | Half-Rim |
| Frame Material: | Metal |
ABOUT
Diesel sunglasses - DL1004 - Frame: Silver, Lens: Yellow
Sunglasses by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.