$190
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12305308 |
| MPN: | 47383 |
| UPC: | 886678628780 |
| Model: | S1 Rally |
| Dial Color: | Black Multicolor Silver Yellow |
| Band Color: | Black Yellow |
| Bezel Color: | Silver |
| Case Size: | 53 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 47383 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Mineral Crystal Multiple Hands Push/Pull Crown Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured: | 2025 |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Arabic Numerals Stick Indexes |
| Watch Shape: | Tonneau/Barrel |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Finish: | Polished |
| Age Group: | Adult |
| Original Packaging Description: | With Box |
ABOUT
Invicta watch - S1 Rally - Rally - 47383 - Dial: Black, Multicolor, Silver, Yellow, Band: Black, Yellow, Bezel: Silver (UPC: 886678628780)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE