SALE: $168 (-20%) $210
Is this Coach authentic?
Yes - we guarantee this Coach item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Coach item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Coach |
| SKU: | 12303461 |
| Model: | HC 6229U 5799 |
| Frame Color: | Black |
| Logo Color: | Silver |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Sunglasses |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Acetate |
| Vertical: | 43 mm |
| Theme: | Designer |
| Manufacturer Color: | Black/Dark Tortoise |
ABOUT
Coach eyeglasses - HC 6229U 5799 - Frame: Black, Logo: Silver, Manufacturer: Black/Dark Tortoise
Eyeglasses by Coach
Coach is a leading design house of modern luxury accessories and lifestyle collections, with a long-standing reputation built on quality craftsmanship. Defined by a free-spirited, all-American attitude, the brand approaches design with a modern vision, reimagining luxury for today with an authenticity and innovation that is uniquely Coach. All over the world, the Coach name is synonymous with effortless New York style.