$164
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12296308 |
| MPN: | 25822 |
| UPC: | 818266611966 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Black Gold |
| Face Color: | Black |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Band Width: | 22 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Stick Indexes Seconds Hand Non-Numeric Hour Marks Multiple Hands 12-Hour Dial |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Fixed |
| Age Group: | Adult |
| Gender: | Men`s |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Reference Number: | 25822 |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Date Indicator 12-Hour Dial Swiss Movement Push/Pull Crown Chronograph |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Year of Manufacture: | 2010-Now |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 25822 - Face: Black, Dial: Black, Band: Gold (UPC: 818266611966)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE