$84
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12291944 |
| MPN: | 30019 |
| UPC: | 886678356348 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Dial Pattern: | SunRay |
| Indices: | Baton Indexes Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Water-Resistant Flame Fusion Crystal |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | 30019 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Sports |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 30019 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver (UPC: 886678356348)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE