SALE: $412 (-25%) $548
Is this Miu Miu authentic?
Yes - we guarantee this Miu Miu item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Miu Miu item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Miu Miu |
| SKU: | 12277675 |
| Model: | SMU 53Y 5AK-80A |
| Frame Color: | Gold |
| Lens Color: | Brown |
| Logo Color: | Gold |
| Temple Length: | 125 mm |
| Lens Socket Width: | 58 mm |
| Bridge Size: | 20 mm |
| Gender: | Women |
| Department: | Women |
| Type: | Sunglasses |
| Style: | Oval |
| Theme: | Designer |
| Lens Technology: | Gradient Tinted |
| Frame Material: | Metal |
| UV Protection: | 3N |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Vertical (including frame): | 58 mm |
| Bridge: | 20 mm |
| Country of Origin: | Italy |
ABOUT
Miu Miu sunglasses - SMU 53Y 5AK-80A - SMU - Frame: Gold, Lens: Brown, Logo: Gold
Sunglasses by Miu Miu
Miu Miu is a brand from the Prada Group. Introduced by Miuccia Prada in 1992, Miu Miu was inspired by Miuccia`s personal wardrobe and named after her family nickname. With an independent identity from Prada, the brand has grown into one of the leading high fashion labels in the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE