$334
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12273745 |
| MPN: | 41675 |
| Model: | Model Number 41675 Invicta 52mm Bolt Automatic |
| Bezel Color: | Ice Blue With Light Green Luminous Accents |
| Band Color: | White |
| Dial Color: | White Blue Light Green Lume Ghost Bridge Dial Silver |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 32mm Width |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Dial Pattern: | Ghost Bridge Dial |
| Indices: | Dot Indexes Rectangular Hour Marker’s Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2021 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 18 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Ghost Bridge Dress |
| Features: | Ghost Bridge Dial Flame Fusion Crystal Central Second Fixed Bezel Luminous Hands Luminous Indexes Push/Pull Crown Self-Winding Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | IM-A-035 Mechanical ( Automatic ) Movement With 21 Jewels |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | 41675 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Theme: | Ghost Bridge Dial |
| Case Finish: | High Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Model Number 41675 Invicta 52mm Bolt Automatic - 41675 - Dial: White, Blue, Light Green Lume, Ghost Bridge Dial, Silver, Band: White, Bezel: Ice Blue With Light Green Luminous Accents
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.