SALE: $319 (-34%) $480
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 12266334 |
| Model: | RL 6068 5004 53 15 130 |
| Frame Color: | Brown Yellow Amber |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 130 mm |
| Vertical: | 29 mm |
| Pattern: | Spotty Leopard |
| Type: | Eyeglasses |
| Department: | Women |
| Theme: | 80s Classic Designer Brow Line |
| Age Group: | Adult |
| Frame Material: | Acetate Plastic Lucite Stainless Steel |
| Style: | Cat Eye |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free Cat Eye |
| Country of Origin: | Italy |
ABOUT
Ralph Lauren eyeglasses - RL 6068 5004 53 15 130 - Frame: Brown, Yellow, Amber
Eyeglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.