$148
Is this Casio authentic?
Yes - we guarantee this Casio item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Casio item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 12138248 |
| MPN: | MTPB185B7A MTP-B185B-7A |
| UPC: | 4549526409110 |
| Model: | Casio Classic |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black ion plated band Black Silver |
| Dial Color: | Silver Grey Black |
| Max Wrist Size: | 6.26-6.75 in |
| Case Size: | 40 × 32.5 × 7.3 mm |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Square |
| Style: | Casual Classic Formal |
| Features: | Water-Resistant Date display Regular timekeeping Analog 3 hands (hour minute second) Date Indicator |
| Case Material: | Stainless steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Paper Box: | Yes |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | MTPB185B7A MTP-B185B-7A |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Metal |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Casio watch - Casio Classic - Classic - MTPB185B7A MTP-B185B-7A - Dial: Silver, Grey, Black, Band: Black ion plated band, Black, Silver, Bezel: Silver (UPC: 4549526409110)
Watches by Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
YOU MIGHT ALSO LIKE