SALE: $208 (-13%) $240
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12053128 |
| MPN: | NH8354-58A |
| UPC: | 4974374261083 |
| Model: | Citizen Automatic NH8354-58A |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Color: | White |
| Band Color: | Gold Silver |
| Dial Color: | White |
| Band Width: | 20 mm |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Theme: | Designer |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 40 mm |
| clasp: | Fold Over with Push Button Release |
| Gender: | Men`s |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | Roman Numerals |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Snap |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress/Formal Casual |
| Features: | Luminous Hands Mineral Crystal Push/Pull Crown Day/Date Water-Resistant Date Indicator 12-Hour Dial Day Indicator |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | NH8354-58A |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Automatic NH8354-58A - Automatic - NH8354-58A - White, Dial: White, Band: Gold, Silver (UPC: 4974374261083)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE