$371
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 12041495 |
| UPC: | 8056597902380 |
| Model: | RL 6239U 6056 |
| Frame Color: | Havana |
| Lens Color: | Demos with Logo Imprint |
| Frame Width: | 135 mm - Large |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Vertical: | 43 mm |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Frame Material: | Metal / Plastic |
| Style: | Cat Eye |
| Theme: | Designer |
| Features: | Cat Eye Universal Fit |
ABOUT
Ralph Lauren eyeglasses - RL 6239U 6056 - Frame: Havana, Lens: Demos with Logo Imprint (UPC: 8056597902380)
Eyeglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.