$198
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 12039300 |
| Model: | RL 5088 9116 |
| Frame Color: | Gold |
| Lens Socket Width: | 49 mm |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Rectangular |
| Frame Material: | Metal & Plastic |
| Vertical: | 32 mm |
| Features: | Full Rim |
| Theme: | Designer |
| Gender: | Female |
| Age Group: | Adult |
| Frame Type: | Eyeglasses |
| Frame Shape: | Rectangular |
ABOUT
Ralph Lauren eyeglasses - RL 5088 9116 - Frame: Gold
Eyeglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.