SALE: $110 (-45%) $199
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 12038854 |
| Model: | RL1472 |
| Frame Color: | Silver 0JM3 |
| Lens Color: | Clear |
| Color: | Silver |
| Lens Socket Width: | 49MM |
| Lens Width: | 49mm |
| Bridge Width: | 17mm |
| Temple Length: | 135mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Features: | Half Rim |
| Age Group: | Adult |
| Custom Bundle: | No |
| Vertical: | 28mm |
| Department: | Unisex |
| Frame Material: | Metal Plastic |
| Bundle Listing: | No |
| Lenses: | Demo with Print |
| Style: | Half Rimless |
| Theme: | Designer |
| Type: | Full Rim |
ABOUT
Ralph Lauren eyeglasses - RL1472 - Silver, Frame: Silver 0JM3, Lens: Clear
Eyeglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.