$95
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 12031711 |
| MPN: | PH 2179 5602 |
| UPC: | 8053672802917 |
| Model: | PH2179 5602 |
| Frame Color: | Clear Demo |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Lens Socket Width: | 55 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Non-Domestic Product: | No |
| Vertical: | 47 mm |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Custom Bundle: | No |
| Department: | Women |
| Type: | Full Frame Glasses |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Metal Plastic |
| Age Group: | Adult |
| Theme: | Classic Designer Tortoise |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free Rectangular |
ABOUT
Ralph Lauren eyeglasses - PH2179 5602 - PH 2179 5602 - Frame: Clear Demo (UPC: 8053672802917)
Eyeglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.