SALE: $185 $199
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12024625 |
| MPN: | 39171 |
| UPC: | 886678530137 |
| Model: | Invicta Disney Mickey Mouse |
| Bezel Color: | Black Gold Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black White |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Mickey Mouse |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2021 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal Sport Travel |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Multiple Hands Push/Pull Crown Scratch-Resistant Seconds Hand Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 39171 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Theme: | Disney |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Disney Mickey Mouse - Disney Mickey Mouse - 39171 - Dial: Black, White, Band: Black, Bezel: Black, Gold, Silver (UPC: 886678530137)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.