$148
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 11942278 |
| MPN: | DZ4479 |
| Model: | Diesel Mega Chief |
| Bezel Color: | Gray |
| Band Color: | Gunmetal Grey |
| Dial Color: | Grey |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Case Size: | 59 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 16mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Chronograph Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | DZ4479 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Mega Chief - Mega Chief - DZ4479 - Dial: Grey, Band: Gunmetal Grey, Bezel: Gray
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.
YOU MIGHT ALSO LIKE