SALE: $798 (-11%) $899
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11941803 |
| MPN: | 44461 |
| UPC: | 886678589517 |
| Model: | Invicta Reserve DC Comics Joker |
| Bezel Color: | Green Purple |
| Band Color: | Green Purple |
| Dial Color: | Purple Red Silver |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Case Size: | 54 mm |
| Band Width: | 35 mm |
| Closure: | Fold over safety |
| Dial Pattern: | Joker |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2022 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Watch Shape: | Pentagon |
| Style: | Casual Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Day/Date Day Indicator Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Multiple Hands Scratch-Resistant Screwdown Crown Seconds Hand Splash Proof Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 44461 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Superhero |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Reserve DC Comics Joker - 44461 - Dial: Purple, Red, Silver, Band: Green, Purple, Bezel: Green, Purple (UPC: 886678589517)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.