$122
Is this Coach authentic?
Yes - we guarantee this Coach item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Coach item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Coach |
| SKU: | 11940700 |
| UPC: | 725125989541 |
| Color: | Black Gold Orange |
| Frame Color: | Multi-Color |
| Lens Color: | Clear |
| Bridge Size in Inches: | 0.63 in. |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 136 mm |
| Frame Width in Inches: | 5.35 in. |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Lens Socket Width in Inches: | 2.09 in. |
| Lens Width: | 53 mm |
| Size: | Medium |
| Temple Length: | 140 mm |
| Temple Length in Inches: | 5.51 in. |
| Department: | Women |
| Features: | Acetate Cat Eye Designer Durable Full Rim Lightweight Stylish Women |
| Frame Material: | Acetate |
| Frame Shape: | Cateye |
| Frame Structure: | Full Rim |
| Frame Type: | Full Rim |
| Gender: | Women |
| Lens Features: | Solid |
| Lens Material: | CR39 |
| Lens Technology: | Solid |
| Magnification: | 1.00 1.25 1.50 1.75 2.00 2.25 2.50 3.00 3.50 4.00 5.00 6.00 7.00 |
| Material: | Acetate |
| New In Box: | Yes |
| Original/Authentic: | Authentic |
| Pattern: | Multi-Colored |
| Shape: | Cateye |
| Style: | Cat Eye |
| Theme: | Designer Fashion Modern |
| Type: | Eyeglasses |
| Vertical: | 41 mm |
ABOUT
Coach eyeglasses - Black Gold Orange, Frame: Multi-Color, Lens: Clear (UPC: 725125989541)
Eyeglasses by Coach
Coach is a leading design house of modern luxury accessories and lifestyle collections, with a long-standing reputation built on quality craftsmanship. Defined by a free-spirited, all-American attitude, the brand approaches design with a modern vision, reimagining luxury for today with an authenticity and innovation that is uniquely Coach. All over the world, the Coach name is synonymous with effortless New York style.