$259
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11933156 |
| MPN: | 44019 |
| Model: | Model #44019 Akula Stealth Legion Skeleton Dial Watch |
| Bezel Color: | Gunmetal |
| Band Color: | Light Blue Polyurethane Strap |
| Dial Color: | Metallic Blue And Black |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 28 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 17 Jewels |
| Dial Pattern: | Skeleton |
| Indices: | Arrow Markers |
| Year Manufactured: | 2022 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Tonneau/Barrel |
| Style: | Casual Classic Diver Dress |
| Features: | 12-Hour Dial Fixed Bezel Luminous Hands Luminous Indexes Push/Pull Crown Water Resistance Water-Resistant Flame Fusion Crystal Mechanical Movement Skeleton Dial |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | 44019 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Theme: | Skeleton Dial |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Model #44019 Akula Stealth Legion Skeleton Dial Watch - 44019 - Dial: Metallic Blue And Black, Band: Light Blue Polyurethane Strap, Bezel: Gunmetal
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.