SALE: $391 (-44%) $695
Is this Benrus authentic?
Yes - we guarantee this Benrus item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Benrus item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Benrus |
| SKU: | 11932484 |
| MPN: | AC1-SA-BK-LG |
| Model: | AirChief2 |
| Dial Color: | Dark Grey |
| Band Color: | Gray |
| Case Size: | 41 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Lug Width: | 22 mm |
| Max Wrist Size: | 8.5 inch |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | AC1-SA-BK-LG |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Seconds Hand Swiss Movement Screwdown crown |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | One-Piece Strap |
| Bezel Type: | Fixed |
| Caseback: | Solid |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Closure: | Buckle |
| Country of Origin: | Switzerland |
ABOUT
Benrus watch - AirChief2 - AC1-SA-BK-LG - Dial: Dark Grey, Band: Gray
Watches by Benrus
Benrus is an American watchmaking and lifestyle company. Benrus watches captivated the public with their elegant designs. The brand embraced classic aesthetics, incorporating clean lines, refined dials, and balanced proportions into their timepieces.