$71
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11931514 |
| MPN: | 48234 |
| UPC: | 886678643158 |
| Model: | Invicta Wildflower |
| Bezel Color: | Silver-tone Silver |
| Band Color: | Silver-tone Silver |
| Dial Color: | White |
| Case Size: | 32.5 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Indices: | Index-Roman Numeral Roman Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Bezel: | Fixed |
| Band/Strap: | Bracelet |
| clasp: | Fold over push button |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Square |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute Second Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Reference Number: | 48234 |
| Case Diameter: | 32.5 mm |
| Series: | Wildflower |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Wildflower - Wildflower - 48234 - Dial: White, Band: Silver-tone, Silver, Bezel: Silver-tone, Silver (UPC: 886678643158)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE