$122
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11927662 |
| MPN: | IN-47008 |
| UPC: | 886678622450 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Green |
| Other Band Color: | Gold |
| Other Dial Color: | Green |
| Dial Color: | Green |
| Band Color: | Gold Tone |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Size Width (mm): | 26 |
| Case Width (mm): | 48 |
| Band Length (in.): | 8 |
| Materials sourced from: | Made in Japan |
| Features: | Luminous Hands and Hour Markers |
| Department: | Men |
| Movement Type: | Quartz |
| Display: | Analog |
| Case Thickness (mm): | 16.7 |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Case Water Resistance: | 200 m (660 feet) |
| Case Shape: | Round |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Reference Number: | IN-47008 |
| Collection Name: | Pro Diver |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Luxury |
| Closure: | Deployant |
| Band Clasp: | Deployment Clasp |
| Case Crystal: | Flame-Fusion Crystal |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Round |
| Case Thickness: | 17 mm |
| Movement: | Quartz |
| Movement Caliber: | Miyota GN17-10A |
| Type: | Wristwatch |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - IN-47008 - Dial: Green, Band: Gold Tone, Bezel: Green (UPC: 886678622450)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE