$110
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11927357 |
| Model: | Invicta Angel |
| Bezel Color: | Black |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 16 mm |
| Case Size: | 38 mm |
| Armband Width: | 0 5/8in |
| Watch Strap: | One-piece Bracelet |
| Closure: | Folding Clasp |
| With Instruction Manual: | Yes |
| Strap Colour: | SILVER/BLACK |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Left |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | 60 minute bezel Ceramic Bezel |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Luxury Casual Sporty |
| Features: | Flame-Fushion Crystal Glass 12-Hour Dial Scratch-Resistant Push-Pull crown Central Second Second Hand Date Display |
| Casing Thickness: | 11 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30m (3ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Display Format: | Analogue |
| Product Type: | Wrist Watch |
| Band Material: | Stainless steel/Ceramic |
| Casing Base: | closed |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Angel - Angel - Dial: White, Bezel: Black
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE